Skutečně je pro děti vždy lepší bydlet v rodinném domě?
Pokud se někoho zeptáte, zda by chtěl bydlet v rodinném domě nebo v bytě, většinou odpoví, že v rodinném domě. A pokud bude otázka znít, co je lepší pro děti, pak rodinný dům zvolí ještě větší počet respondentů. Pravdou však je, že na první pohled k tomu mají poměrně jasné důvody.
V první řadě argument zní, že dítě má mnohem více pohybu, neboť může kdykoliv vyběhnout na zahradu, namísto aby bylo zavřené mezi čtyřmi stěnami. To však nemusí být vždy pravda. I dítě žijící v bytě totiž může klidně strávit celé odpoledne venku, zvláště pokud máme blízko například park či hřiště. Dokonce zde můžeme mít argument, že je to lepší pro jejich socializaci, neboť se mnohem častěji setkávají s jinými dětmi svého věku, což je pro ně prospěšné. Z tohoto pohledu lze i říci, že byt je pro dítě vhodnější. Ovšem není to ani zdaleka jediný argument.
Tím dalším je bezpečí, které je pro mnohé rodiče v dnešní době zvláště důležité. Pokud bude na naší zahradě, pak je hrozba, že mu někdo ublíží nebo se mu něco stane, mnohem menší. Zvláště když si uvědomíme, o kolik větší je provoz.
S tím také souvisí znečištění ovzduší. To má totiž na naše děti mnohem větší vliv, než by se mohlo zdát. A není žádným tajemstvím, že ve městech je mnohem větší, než na venkově. I přes zlepšení, které nastalo po nainstalování odsiřovačů a ekologičtějších motorů do auta, se stále po většinu doby pohybují nad bezpečným limitem.
Dále je zde soukromí, které děti potřebují. U něj samozřejmě záleží na tom, jak je daný byt velký, obecně však platí, že rodinný dům nabízí mnohem více prostoru. A ať se nám to líbí, nebo ne, dítě potřebuje svůj vlastní prostor – z tohoto důvodu také není sdílení pokoje se sourozencem ideální. A na to bychom měli při rozdělování pokojů myslet. Na rozvoj našich dětí to má totiž mnohem větší vliv, než by se mohlo zdát.