Platí u nemovitostí, že větší je lepší?
Jednou z věcí, na kterou se při koupi nové nemovitosti často zaměřujeme, je i její velikost. Většinou chceme za své peníze dostat co největší nemovitost, ať už jde o rozsah pozemku tak i o počet pater, pokud kupujeme dům. To ostatně reflektují i ceny, kdy čím větší ona nemovitost je, tím je také dražší. Zde je ovšem otázkou, zda je to vždy skutečně to nejlepší řešení.
Samozřejmě není příliš co řešit, pokud se jedná o velkou rodinu, kde chceme, aby každý měl svůj prostor. To samé platí, pokud půjde o vícegenerační bydlení, kdy budou v jednom domě žít děti, rodiče i prarodiče. Je jasné, že každý z nás potřebuje pro spokojený život nejen společnost, ale také prostor, který by byl jenom jeho, a bydlení by to mělo reflektovat. Ovšem co když bydlíme sami, případně jen s partnerem?
Zde je pak otázkou, zda potřebujeme například dvoupatrový dům, pokud v něm budeme bydlet sami. Jistě, je možné, že máme důvod, proč musíme mít tolik prostoru, například kvůli svému koníčku či zaměstnání, které provozujeme z domova. Takových nás však příliš není. V praxi to tak bude znamenat, že valná většina domu zůstane nevyužita, což je škoda.
Ovšem nejde tu jen o nevyužitý prostor. Důležité je také přemýšlet nad údržbou. Je jasné, že čím větší prostor, tím více práce s ním bude. A ani nevyužité prostory nelze nechat ležet ladem. Problémy, které by se zde objevily, jako například plíseň, škůdci a další, by se totiž velmi snadno rozšířily do zbytku domu. A to ani není řeč o ceně, kterou za úklid dáme, ať už nákupem čisticích prostředků nebo v nejhorším případě najmutím úklidové firmy.
Proto, pokud kupujeme nemovitost, bychom měli být realističtí. Jistě, život v paláci se může zdát jako lákavá představa, avšak pokud nemáme čím jej zaplnit, pak to rozhodně není tak dobré, jak bychom si mohli myslet. A to je něco, co bychom si měli uvědomit v první řadě – ušetří nám to nejen starosti, ale také peníze.