Hudební hračky
Každé malé dítě má rádo hračky, které vydávají nějaký zvuk. Kromě toho, že v dětech podporují tvořivost, soustředění, hravost a hudební sluch, je také zabaví a zpestří jim den. Mimoto hračky zpodobňující hudební nástroje mohou položit základy do budoucna pro opravdový nástroj. Také mohou pomoci s výběrem toho pravého nástroje – přece jen hračka vyjde levněji, než reálný nástroj, který by v případě nezájmu mohl skončit nevyužitý někde v rohu.
Při výběru hudebních nástrojů pro děti je nutné se rozhodovat především podle věku dítěte – vždyť schopnosti našich ratolestí se velmi liší právě podle dosaženého věku.
- Nejmenší děti ocení hlavně barevné hračky – hrkátka, chrastítka a další. Ty by v nich měli vzbudit zvědavost, takže dítě rádo prozkoumá daný nástroj. Pokud je navíc dotek na určité tlačítko odmění zvukovým projevem, rádi si pohrají i příště. Nástroje pro nejmenší vydávají buď jednotlivé tóny nebo odehrají celou melodii.
- Batolata už jsou o něco zručnější, ocení proto jednodušší ovládání skutečných nástrojů. Například malé pianko či postavička na kolečkách, která se tažením pustí do hraní například na kytaru. Děti od 3 let si pak mohou pohrát se zmenšeninami takových nástrojů, jako tamburínky, rumba koule, bubínky nebo třeba xylofon.
- Předškoláci vyžadují nástroje pro jemnější motoriku, které pomáhají rozvíjet hudební cítění a rytmus. Ocení proto tamburíny, rumba koule, xylofon, píšťalky či flétny, chrastící vajíčka, činely, triangly, zabaví je také dětská harmonika či kytara.
- Školáci již potřebují takové hračky, které jim umožní si plně procvičit již rozvinutou motoriku a budou podporovat jejich kreativitu. Ocení například mikrofony, mixážní pulty, interaktivní podložky na tancování. S nástupem do školy jsou děti navíc připraveny také na opravdové nástroje – od hraní na dětské klávesy mohou plynule přejít k výuce hry na klavír.